فراتر از دیپلم

اینجا سخن از مردی است که نتوانست بین دلستر و ترانه مورد علاقه اش یکی را انتخاب کند.
مردی خسته
مردی که اسهال داشت و دارد


گر می نخوری طعنه مزن مستانرا  /  بنیاد مکن تو حیله و دستانرا


همیشه از الکل بدم میومد، خاصیت قابل توجهی برام نداشت و بدطعم و تلخ بود، خیلی ساده، برام جذابیتی نداشت و نداره، برای علی اما، این داستان صدق نمیکنه، علی بشدت به الکل علاقه داره، همه جا دنبالشه، فکرش حول الکل میچرخه و هرچیزی که توش الکل داشته باشه رو مینوشه، کاری هم نداره این عرقی که بدستش رسیده جنس مناسبی داره یا اینکه آشغاله و ضررهای الکل رو چندبرابر بیشتر به بدنش منتقل میکنه.
اشتباه نکنید، نیومدم از مضرات الکل بهتون بگم، این تصمیم رو شما باید بگیرید که تو زندگیتون الکلخور باشید یا نباشید، چیزی که من میخوام درموردش صحبت کنم ممنوعیت الکل هست، وطنمون ایران از جمله کشورهایی هست که دست به ممنوع کردنش خوبه و جزو 16 کشوری هست که خرید، فروش، مصرف و حمل الکل رو غیرقانونی میدونن.
برگردیم عقب، اولین بار 4000 سال پیش پادشاه بزرگ یو در چین الکل رو ممنوع اعلام کرد و پسرش که تو این ممنوعیت نقش اجرایی داشت و از نزدیک شاهد بود این سیاست چه نتیجه ای داشته بلافاصله و پس از مرگ پدر این قانون رو لغو میکنه و سیاست های دیگه ای رو در برخورد با این ماده در پیش میگیره.
چرا؟ به این نتیجه رسیدن که ممنوعیت چیزی باعث افزایش قدرت و تاثیرش میشه زیاد کار سختی نیست، کم نبودن تو این مملکت کتابها، فیلمها، آهنگها و ... هایی که ممنوع شدن و بیشترین توجه بهشون جلب شد، رسانه ها درموردشون مطلب نوشتن، مردم درموردشون صحبت کردن و خیلی ساده مردم دوست داشتن ببینن چی بوده که ممنوع شده !
آمریکا بیش از 80 ساله که ممنوعیت الکل رو لغو کرده، اما قبل از این 80 و خورده ای سال حدود 13 سال الکل تو این کشور ممنوع بود، 13 سالی که باعث شد کمپ های ترک الکل پرتر بشن و آسیبهای ناشی از الکل به جامعه بیشتر بشه. دیده میشد که ممنوع کردن الکل تاثیراتی رو که مد نظر ایجاد کنندگان این قانون بود نداشته، الکل قدرت بیشتری پیدا کرد و از اونجایی که مردم به صورت غیرقانونی دستشون رو به این ماده هیجان انگیز میرسوندن مشکلات فرهنگی ای که دلیل ممنوعیت الکل بودن تشدید شدند.
علی ماجرا که حس میکنه تو این زمینه قدرت کنترل دست اون نیست و ناراضی از اینکه چرا نمیتونه خودش برای زندگی خودش تصمیم بگیره با ممنوع بودن الکل علاقش بهش بیشتر میشه و بیشتر جذبش میشه.
 • محمود دوم

ممنوعیت الکل

نظرات (۵)

فقط 16 کشور؟
پاسخ:
بله، همشون هم کشورهای اسلامی
((-:ادما به دنبال ممنوعیت ها هستن
پاسخ:
کی میخوایم قبول کنیم این جمله رو نمیدونم ! :))
((-:قالبتونم خیلی قشنگ شده
پاسخ:
مرسی :) خدا طراحش رو حفظ کنه :)
 • آقا علیرضا
 • چه قالبی :)
  الکل بهم تعارف شده تابحال ولی قبول نکردم !
  خیلی ناجوره وقتی یکی مست میکنه :|
  پاسخ:
  منکه خوشم نمیاد ولی بعضیا حال میکنن باهاش !
  اره ادما لجبازن هر چی زی که براشون ممنوع بشه رو بیشتر بهش کشش پیدا میکنن
  هعی
  پاسخ:
  لجباز نیستن، حقشونه هرطور میخوان زندگی کنن
  نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
  اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.